24.09.2016 Rudens saulgrieži Kalupē…

Miķeļi ir rudens saulgrieži, diena, kad saule pagriežas uz ziemas pusi. Zemniekiem tas ir svarīgs pieturas punkts – ir padarīti nozīmīgākie darbi. Miķeļdiena iekrīt dabas un lauku veltēm visbagātākajā gadalaikā, un tie ir ražas svētki.

Saulgriežu svinības Kalupē sākās ar gadatirgu, kas šiem svētkiem ir visraksturīgākais, jo raža tiek audzēta gandrīz visu gadu. Aktīvākās kalupiešu ģimenes – Melņu, Grigorjevu un Seiļu – priecēja vietējos ar saviem izstrādājumiem: sieru, gaļu, medu, uzkodām.. Toties mazpulcēni Sandis Kļukovskis, Jūlija Laskina un Matīss Sarkanis lepojās ar izaudzētajiem dārzeņiem, augļiem, ogām, trušiem, zosīm, adījumiem un sarūpētajām dāvaniņām – ievārījumu un zāļu tējām.

Kalupes pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Ūbele un Daugavpils domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska atklāja ražas svētkus, un visi kopīgi sagaidījām Miķelīti -5.klases skolnieku Matīsu Sarkani, kurš ieradās baltā zirgā un pastāstīja, ka kalupiešiem raža ir novākta un svinības var sākties. Pasākumā skanēja Līvānu kapelas ,,Augusti” tautasdziesmas, Kalupes vīriešu vokālā ansambļa priekšnesumi Sergeja Almakajeva vadībā un sieviešu deju kolektīva ,,Balance’’ dejas Dmitrija Morderjera vadībā. Pasākuma tika godināts Jumis, uzklausīti ticējumi par Miķeļdienu, izspēlētas dažādas aktivitātes. Miķelītis parādīja, kā ar kabačiem un ķirbjiem var uzspēlēt boulingu un golfu. Svinību gaitā atklājās, ka Kalupē ir vēl viens Miķelis (Jānis Teniss), kurš veiksmīgi izspēlēja šo lomu kopā ar Anniņu (Ilzi Sarkani) un Kalupes preilenēm (Kristīni Beinaroviču un Daci Gadzāni).

Pasākuma noslēgumā tika apbalvotas garšīgāko sieru  meistares – Vija Grigorjeva, Santa Seile, Laura Kukle, Karolīna Ustinova. Lielāko ķirbju audzētāji izrādījās kaimiņu pagastā – Stanislavs Ivanovs no Dubnas pagasta (42 kg) un Nikolajs Ambrosovs no Višķu pagasta. bet Laura Kukle no Kalupes visus pārsteidza ar mazāko ķirbi (0,050g).

Viena no Miķeļdienas tradīcijām ir ugunskurs, pie kura varēja sildīties un baudīt  garšīgo zupu, ko bija sarūpējušas Kalupes pagasta darbinieces.

Kalupes sporta organizators Aleksandrs Vabiščevičs un skolotājs Vitālijs Aļeksejevs organizēja sporta aktivitātes pasākuma apmeklētājiem. Bērnu interesi piesaistīja piepūšamās atrakcijas.

Lielu paldies gribas pateikt baltā zirga saimniekam Jurim Kudeikam, kurš iesaistījās pasākuma organizēšanā, vizinot apmeklētājus ar Roberta Kukļa seniem ratiem -drošku.

Savukārt komunālā dienesta komanda rūpējās par  saimnieciskajiem darbiem, lai visi apmeklētāji justos labi un droši, bet Vijas Legušas saulespuķes priecēja cilvēku acis.

Paldies visiem, kas atrada laiku darboties, tirgoties, iepirkties, skatīties rudens saulgriežos Kalupē!

 

Pasākuma vadītāja                                                                                       Inita Ivdra

FOTOGALERIJA